V dnešnom príspevku sa budeme venovať „súrodencovi“ Kaweesakovho dračieho stromu, konkrétne Dracaena draco – Dračinec obrovský. Tento druh je charakteristický svojím výskytom, nakoľko je endemitom Makaronézia, teda Madeiry a Kanárskych ostrovoch.

Dračinec obrovský (po latinsky Dracaena draco) pochádza z Tenerife, ale bohate rastie aj na Madeire, Kapverdach a nájdeme ho aj na Azorach. V týchto oblastiach nájdeme aj najstaršie exempláre, pričom o iných častiach sveta, kde sa pestuje tiež nájdeme len menšie exempláre. Rastlina kvitne po prvý krát až po 15 rokoch a až pri určitej výške sa začne rozvetvovať. Nakoľko Dracaena nie je strom, ale bylina, nerobí letokruhy a vek rastliny sa dá odhadnúť podľa počtu vetiev.

Tajomný názov

Dracaena draco pri poranení kmeňa, vylučuje červenú živicu a odtiaľ je odvodený jej názov, má dračiu krv. Tá sa používala na farbenie dreva tradičných huslí (tzv. Stradivárok), či dokonca vo farmácii.

Pestovanie dračieho stromu

Táto rastlina je veľmi odolná proti suchu, preto je tiež obľúbenou pri výsadbe v oblastiach stredozemného mora. Znesie rast s minimom pôdy a prežije bez poškodenia dlhšie obdobie sucha. Avšak pri pestovaní v kvetináči by sme jej nemali preceňovať a substrát udržiavať aspoň mierne vlhký, okrem obdobia zazimovania, kedy ju stačí zaliať 2-3 krát za celú zimu.

Rastlinu pestujeme v piesočnatom substráte s prímesou záhradného substrátu. Od mája do októbra môže byť vonku na priamom slnku. Je lepšie ju umiestniť do hlbšej nádoby. Neznesie mráz, len krátky prízemný mrazík na konci leta, kedy rastlinu nestihneme včas odpratať. Zimu prežije v teplotách 12-18 ° C, pokiaľ možno na svetlom mieste.

Z nášho pozorovania je rastlina citlivá na slniečko po zazimovaní. Preto je nutné ju zo začiatku dôkladne a postupne presúvať na priame slniečko, inak hrozí vážne popálenie listov.

Najstarší exemplár na Kanárskych ostrovoch

Dračí strom (El Drago) je údajne najstarším stromom Kanárskych ostrovov a jeho vek sa odhaduje niekde tak medzi 600 až 800 rokov. Miestny obyvatelia majú za to že je starý najmenej 2000 rokov. Jeho výška je viac ako 17 metrov a druhový názov má Dračinec obrovský (Dracaena draco), endemit Tenerife a Madeiry.

Kaweesakov dračí strom, Koruna, Listy, Vetvy

Traduje sa, že samotný pohľad na Dračí strom má výrazne omladzujúci účinok a preto ak chcete ochutnať tunajšie vynikajúce vína, preventívne tak urobte pred pohľadom na neho.

Tento úctyhodný dračinec rastie na severozápade kanárskeho ostrova Tenerife v mestečku Icod de los Vinos, ktoré leží v známej vinárskej oblasti produkujúce nielen výborná vína, ale aj domáce kozie syry pochádzajúce z neďalekých fariem.

One Comment

Come see us

The Castle
2500 Castle Dr
Manhattan, NY

T: +216 (0)40 3629 4753
E: hello@themenectar.com