O dračom strome

Všeobecné informácie

Vedci publikovali v roku 2013 výskum, v ktorom opísali objavenie nového druhu dračieho stromu – Dracaena kaweesakii.

Kaweesakov dračí strom môže dorastať až do výšky 12 metrov s priemerom koruny až 12 metrov. Kmeň stromu môže dosiahnuť priemer jedného metra.

Ako už bolo uvedené na úvodnej stránke, prvá časť jeho vedeckého názvu, Dracaena, je z gréckeho slova drakaina, čo znamená „žena s podobizňou draka“. Druhá časť, kaweesakii, pochádza od svojho objaviteľa Dr. Kaweesak Keeratikiat, člena tímu, ktorý identifikoval tento strom ako jedinečný druh.

Kaweesakov dračí strom, Koruna, Listy, Vetvy
Thajsko, Mapa

Výskyt a habitat

Kaweesakov dračí strom je známy zo severného, ​​severovýchodného a stredného Thajska. Dračí strom sa nachádza v vápencových horách provincií Loei a Lop Buri v Thajsku a možno ho nájsť aj v neďalekej Barme. Strom rastie na vápencovom podklade v nadmorskej výške 550 až 2 000 metrov. Vzorky vo vyšších nadmorských výškach majú tendenciu byť kratšie a menej vetvené s menšími listami. Kvôli jeho obmedzenému výskytu a zberu vápenca na výrobu betónu sa tento druh považuje za ohrozený. Od roku 2013 sa jeho počet odhadoval na menej ako 2 500 exemplárov.

V Thajsku sa predpokladá, že tento strom prinesie šťastie tým, ktorí ho majú vo svojich záhradách. Mnohé exempláre sa nachádzajú aj pri budhistických chrámov.